Page images
PDF
EPUB

Detailed statement of disbursements on account of northwest boundary surrey, c.-Continued.

[graphic]

Geo. Gibbs-Cont'd. For lodging at Port Townsend.

For salmon...
Edw'd D. Warbass.. For 271 pounds fresh beef, at 2) cents per pound.
William H. Orr..... For 76 chickens, at 62 cents each.

For 3 turkeys...

Fur 3 bushels wheat. Wilson, Wakefield For 12 boxes prunes .. & Co.

For 2 boxes raisins..
For 15 pounds chocolate, $6 75; 9 pounds currants, $3 60
For I box vermicelli, $8; 3 boxes macaroni, (25 pounds,) $22 50.
For 40 pounds corn starch, $12; 6 half-barrels corn meal, (5:28

pound) $36 96.
For I dozen bottle currant jelly, $8; 2 dozen bottles olive oil, $14.
For 2 dozen bottles a-sorted jellies, $15; 1 dozen bottles English

pickles, $6
For 2 dozen bottles English mustard, $750; 2 dozen bottles

Worcestershire sauce, $12..
For 1: dozen bottles black pepper, $4 12; $ dozen bottles Cay.

enne pepper, $t...
For I dozen Tormal's catsup, 84 50; 10 bottles olives, $5
For dozen bottles Vanilla extract, $2 25; 1 doz. bottles farina, $450
For dozen bottles cinnamon, $2 25; 23 bottles currie powders,

$8 63.....
For 1 dozen bottles French mustard, $5 75, 2 cases olives, $12..
For 3 dozen cases fresh apples in ting for marmelade, at $4 75

per case..
For pound alspice, 20 cents; 1 pound nutmegs, $2
For 1 pound carbonate of soda, 25 cents; 3 dozen boxes Seidlitz

powders, $16 50

For 30 pounds split peare. $3 75; 1 iron sieve, 75 cents.
W. S. Lada.......

For 7 sacks coffee. (694 pounds)
For 10 sacks coffee. (351 pounds).
For 3 barrels Carolina rice, (900 pounds).
For 14 vackx table walt, (700 pounds).
For 7 half-barrels Sandwich I land sugar, (1.420 pounds)..
For 2 barrels crushed sugar. 349 pounds,
For l half barrel crushed sugar, ill pounds,

2710 pounds, at 20
For 10 boxes crushed sugar, 250 pounds,

cents per pound... For 1 barrel Sandwich Island sirup. (46) gallous)

For cartage from store to steamer Active..
Lieut. R. Macfeely.. For 966 pounds hard bread...

For 19 19-32 bushels beans..
For 1621 gallons vinegar.
For 210 pounds sperm candles.
For 385 pounds sperm candles.
For 645 pounds soap

For 387 pounds dried apples..
Thos. James Skinner For 50 pounds fresh beef

For 12 head of sheep, at $8 each
W. H. Newton...... For 381} pounds fresh beef

For transportation of beef from Fort Langley to Simiahmoo bay.
Hadson Bay Co.... For 20 bushels salt, for curing salmon......
J. P. Keller

For 1 quarter fresh beef, (219 pound,) at 16 cents.
W. K. Lear.

For 304 pounds fresh beef, at 20 cents John Leonard For 1 barrel pork, (200 pounds)...

For 1 barrel pork, (200 pounds)
W. K. Lear For 1271 pounds fresh beef

For 5 buxhels onions
For 3 tin enps, (pint)
For 3 tin cups (quart)

Forream letter paper
R. V. Peabody...... For 6 salmon, $1; 1 decr, $2 25

For pair ducks.
Por 12 walinon
Fer I der
For 10 duckx
For 1 derr, $2 59; salmon, 50 cents
For salmon.
For satuon
For salmon, 59 cents; potatoer, 50 cents

For 14 ducks
H. Ex. Doc. 86- -3

Detailed statement of disbursements on account of northwest boundary surrey, &c.—Continued

[blocks in formation]

$10 3

6.31

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small]

Trevett & Co. For 217 feet lumber
J. P. Keller... For 514 feet white-pine plank..

For 882 feet joist, 3 x 6 inches, 21 feet long
For 779 feet joist, 3 X 4 inches, 26 feet long
For 24,198 feet l-inch boards
For 1,358 foet 4 X 4 inch scantling.
For 5,514 feet 3 4 inch scantling
For 2.754 feet 3 x 6 inch scantling.
For 6,202 feet battens, (running measure)
For 54.000 shingles..
For 35 windows, 8 X 10.

For I box, 8 X 10 glass, (90 feet)
R. V. Peabody... For 1,00) shingles..

For 4,000 shingles...
John G. Parke..... For freight on 1 anchor
J.C.Van Recsselaer. For 6 cork kniven..
S. Marsh

For 3 handsaws..
For 12 open rings

For 6 hasps and staples
Seymour & Joynt... For 6 wood stoves

For 3 No. 6 cooking stoves
For I No. 8 cooking-stove.
For 65 joints stovepipes
For 20 elbows stovepipes..
For 10 protectors for stovepipes
For 6 meat forks.
For 18 brass candlesticks.

For 6 large wash-basins
Trevett & (o.. For 1 anvil, $28 44; 1 pair blacksmith bellows, $28..

For 1 box glass, 10 X 12, $4 50 ; 2 double 14-inch pat. blocks, $24.
For 2 single 15-inch pat. blocks, $16; 1 iron-straped leading block,

$8 50.....
For 700 pounds cut nails, $47 25: 204 pounds manila rope, $44 88.
For 6 wood buckets, $1 50; 3 gross matches, $7 50.
For 3 dozen yeast-powders, $15; 1 dozen brooms, $6 50.
For 5 40 gallon water casks, $17 50; 20 10-gallon water kegs, $50.
For 11 bushels potatoes and sacks, $23 75; 2 froes, $7
For 4 log chains, heavy, $28; 6 cant-books, $36
For 1 long auger, $4; 316 pounds bar iron, $28 44.
For 1 sledge and 2 hand hammers, $3 75; 2 pairs blacksmith

tongs, $3
For 6 files. $6; 1 pound borax, 75 cents.
For 6 brush scythes, complete, $24 ; 1 dozen H. S. files, $2 50.
For I dozen H. s. files. $2 75; 1 dozen mill files, $11
For 1 spirit level, 84; 3 pieces bleached muslin, $16 94
For 1 set firmer chisels, $6 ; ) oil-stone, 56 cents
For I rabbet plane, $2 35; 6 wood rasps, $6..
For 1 gross assorted screws, $1; 1 dozen hemp tent cords, $7..
For 3 dozen butts and screws, $7 50; 3 dozen door-bandies, bolts

and screws, $21
F 1 cen sheath-knives, $5; 1 T bevel, $1 50..
For 1 hardy. (for anvil) *2; 3 swages. $6..
For 1 dozen C. lines, $2 50; 1 frame chisel, $1.
For 6 butle rings, $6 72; 4 mattocks, $24..
For 1 vise, 62 pounds, $17 36; 28 pounds cast-steel, $7
For 600 pounds butter, $255; 7 kegs for name, $14..

For drayage of 6 loads.
J. H. Finegan For 2 reams tiesue paper

For 10 yards tarlatan.

For 1 arm-chair for office. Philip Keach For I funnel....

For 1 quart measure

[merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

Detailed statement of disbursements on account of northwest boundary survey, &c.--Continued.

[graphic]
[blocks in formation]

$10 87

27 12

52 63

876 81

35 00

Philip Keach.

For 1 gallon measure.
| For 2 rat-traps...

For 2 mouse-traps
For 20 pounds lead.

For 1 bed-pan
Hndson's Bay Com For 84 pounds white lead
pany.

For 56 pounds black paint..
For dozen assorted paint brushes.
For 1 pound lint, (for surgical purposes).
For pound tincture myrrh, (for surgical purposes)
For 1 jack-plane iron

For 10 pounds ball shot..
J. P. Keller...... . For 15 gallons boiled linseed oil

For 10 gallons spirits of turpentine
For 3 pounds linseed powder...
For 1 washbasin..

For 1 bedpan.,
Porbes & Babcock.. For 50 tons coal, at $16.

For lighterage, $1 50 per ton..
John P. Schaffer.... For 5 single moss matresses

For 4 single moss pillows

For 4 single hair pillows. Verplanek & MeMul. For 332 pounds hams, $77 28; 5 barrels flour, $70.... lin.

For 583 pounds crushed sugar, $110 77; 434 pounds butter,

$173 60
For 60 tins herring. $10 50; 103 pounds dried apples, $16 99
For 6 brooms, 94 50, 300 pounds Java coffee, $60..
For 36 pounds chocolate, $18; 2 dozen currie powders, $11
For 10 pounds citron, $5; 25 pounds currants, $11 25..
For 162 pounds crackers, $25 92; 156 pounds ginger-snaps, $28 08
For 12 bottles tom catsup, $4; 1 pound cinnamon, $1.
For 12 bottles capers, $6 50; 1 barrel cornmeal, $9
For 73 pounds cheese, $18 25; 12 bottles extract vanilla, $3 50
For 47 pounds figs, 89 40: 24 pounds isinglass, 848.
For 12 tins currant jelly, $15; 240 pounds hominy, $43 20
For dozen Bat, brick, $2; 200 pounds lard, $56
For 12 tins lobsters, $7; 2 dozen mustard, $10
For 4 gross matches, $6; 11 barrels mackerel, $28.
For 4 pounds nutmegs, $6; 2 dozen olive oil, $15..
For 6 bottles orange water, $6; 3 dozen tins oysters, $33..
For 6 bottes pickled walnuts, $3; 24 bottles pepper, $6.
For 24 bottles pickles, $12; 78 pounds prunes, $23 40.
For 48 tins pease, $30; 24 tins quinces, $18
For 4 boxes raisins. $32; 195 pounds rice, $15 60.
For 6 boxes soap. $12; 8 gallons sirup, $10..
For 24 boxes sardines. $12; 6 bottles marjoram, $1 50.
For 36 bags salt, $9; 661 pounds tea, 866 67
For 1 dozen truffles, $27; 36 smoked tongues, 827.
For 48 tins turkey, 848; 3 dozen tins whortleberries, $15.
For 3 dozep yeast powders, $12; 3 boxes macaroni, $18
For 24 bottles Worcestershire sauce, $15; 2 bushels white beans,

$12...
For 24 tins string beans, $15; 24 tins apple marmalade, $24.
For 24 tins peaches, $18; 36 tins tomatoes, $18.

For 1 box vermicelli, 86; 10 gallons vinegar, $5.
Tubbs & Co..... For 100 pounds zinc paint, 813; 6 paint brusbes, $4 50; 1 knob,

$1 50
For 2 bell slides, $7 50; 6 cranks, *2 25; 1 mortise, $1 50; 5

gallons oil, $10.
For 3 gallons turpentine, $3 75; 100 pounds paint, 813; 5 pounds

litharge, 75 cents
For 1 coffee-mill, 82; 1 ladle, $1; 1 coffee-pot, $2 25; 25 pounds

yellow paint, $3 25
For 10 gallons oil, $19; 2 gallons turpentine, $2 50; 1 gallon tar

oil, 1 75....
For 200 pounds paint. $26; 25 pounds black paint, $2 50; 26

pounds lampblack, $3 25.
For 5 pounds litharge, 75 cents; 2 cans Prussian blue, $3 ; 50

pounds soda, $6 25
For 3 dozen brooms, $13 50; 1; dozen scrub brushes, $11; 101

yards cotton duck, $25 37...
For 2 sail Deedles, 75 cents; 6 palms, $2; 9 pounds twine, $4 05;

6 awls, 37 cents
For 26 pounds belting leather. $13; 356 pounds manila rope,

$49 4: 37 pounds manila rope, $5 55

1, 460 91

Detailed statement of disbursements on account of northwest boundary surrey, 8c.-Continued.

To whom paid.

Nature of expenditure.

Amount.

Total

$29 54

59 25

26 25

17 50

154 12

52 00

13 00

31 CO

42 35

72 40

7 00

10 00

16 00

13 65

11 18

24 12

9 50 14 50

12 00

11 75

9 23

Tubbs & Co.-Con. For 112 pounds hemp rope, $1904; 30 pounds ratline stuff,
tinned.

$5 10; 30 pound. spun yurn, $5 40
For 29 pounds marline, $7 25; 6 oars, 100 feet, $16; 200 pounds

junk, $15; 6 lanteror, $21..
For 15 gallons lamp oil, $18 75; 2 bottles sweet oil, $1 50; 1

pair halliards, *1; 1 log-line, $!
For 10 tishliuey, $6; 6 dozen tisbhooks, $1 50; 25 yards flannel,

$10....
For 50 pounds cannon powder, $13; 63gallons lard oil, $111 12;

200 pounds waste, $30
For 250 pounds tallow, $32 50; 12 lamp chimneys, $3; 12 Pett

lamps, $4 50; 6 shovels, $12.
For 6 coal baskets, $4 50; 4 dozen lampwicks, $1; 50 pounds

red lead, $7 50
For 100 pounds white lead. $12 50; } dozen files, $14 25; ?

squirt cans, $2; 14 dozen broomx, $2 25.
For 4 whitewash brushes, $8; 13 pounds wicking, $5 35; 30

pounds quicksilver, $:18 50...
For I wrench, $25): 52 pounds gum-elastic, $36 40; 75 pounds

packing, $30; I dozen hammer handles, $3 59
For 12 pounds soda, $1 50; 1 box soap, $2; 1 gross matches,

$"; 4 pounds paiut, $1 50....
For 5 pounds emery powder, $1; 1 pound potash, $1; 30 pounds

felt, $8.
For 32 pounds leather, $11; 1 thermometer, $1; a barrel lime,
For 5 gallons turpentine, $6 25; 60 pounds cast-iron borings,

$2 40; 10 pounds copper, $5
For 1 gallun varnish, $1 50; 8 pounds boat nails, $2; 52 pouuds

cut nails, $1 68..
For I globe lamp. $350; 2 pounds copper nails, $1 87; 10 pa-

perx brass screws, $18 75
For 6 papers iron screws, $3 75; I wooden vise, $2 25; 1 screw.

wrench, $3 50.
For I dozen pair hinges. $9; 4 papers brads, $! ; 6 locks, $4 50.
For 15 pounds yellow metal, $6; 2 pounds copper metal, $1; 4

boat-hook., $5.
For3 files, $2 25; 3 planes, $4 50; 3 pounds brass wire, $3; 1

gallon neat's-foot oil, $2.
For 5-12 dozen carpenters' pencils, $1 25; I nail hammer, $1; 1

set bitx, &c., $7.
For 3 augerx, $2 25; 1 adzo, $4 ; 5 chisels, $2 50; 2 screw-drivers,

$1 50; I rule. $2 50.
For 1 tapeline. $2; 1 pair dividers, 75 cents; dozen safy files,

$1; 1 ra p, $1
For 2 gouges, $1 59; 1 pair plyers, $1; 1 pair pincers, $1 25; 1

rabbet plane, $1 75
For I chalk-line, 5) cents; 3 gimlet«, 75 cents; I hatchet, $1 50;

I grindstone, $4
For 2 riveting hammers. $2; 2 tin kettles, $6; 6 tin pans, 89
For 3 dozen tin pots, $8 25; 176 foet sprucu pipe, $15 84; 34

fret cedar 82 38
For 2 dozen kniven and forks, $5; 1 tin boiler, $2 25; 100 bowls,

$2; 3 padlockx. $1 50.
For 3 dozen tin pots, $6; 2 iron ladles, $2; I bake-pan, $1 25;

I spring balance, $6
For 236 pounds sheet-iron. $14 16; 89 ponnds Amer. irun, $7 12.
For 55 pounds copper wire, $1 13; 1 pound brass wire, 62 cents.
For 21 pounds lierman steel, $3 15; 15 pound# cast-steel, $3 ; 9

pounds nail rods, 72 cents
For 157 pounds iron. $8 95; 53 pounds lead pipe, $3 83; 3

ewers and basinx, $7
For 11 feet iron pipe, $9 90; 1 elbow, $2 25; 1 flange, $1 50;

2 nipples, $1 50
For 1 foot inch pipe, 62 cents; 1 coupling, $1; 13-inch nipple,

$1 50; 1 follower. $1 25
For cutting pipe, $s; 57 feet oak and ash plank, $10 26 ; 28 feet

mahogany, $8 40
For 40 feet sugar pine, $3 60; patent treble block, 36 inches,

$14 40 ...
For altering sheath for treble block, and turning down. $1 75;

4 drayages aud wharfages, $4

For lighterage..
John McGlashan & For ream cap paper
Co.

For I quire folio post
For 1 log-book
For I dozeu pencils

For 4 pieces India-rubber
8. B. Sherwood..... For 10384 pounds fresh provisions

For 346 pounds bread.

[blocks in formation]

Detailed statement of disbursements on account of northwest boundary surrey, &c.—Continued.

[graphic]

To whom paid.

$618 83

29 40 402 00

29 60

ാട് 41.

S. R. Sherwood- For 1939 pounds vegetables
Continued.

For 143 pounds butter ..

For 761 pounds salt provisions..
William Neil. For 1 cast-iron valve..

For 3 hours' time in putting up valve
For 9 feet 6-inch pipe.
For 2 elbows.

For 1 nipple
Hudson Bay Co For 67 tons coal....
John Hexter.. For 150 yards signal stuff.

For 16 papers tacks..

For 32 pounds chloride of lime..
Joseph Switzler & For 28 pounds beef, $3 50; } gallon milk, 50 cents; 8 dozen
Co.

eggs, $3
For 62 pounds mutton, 89 30; 3 hens, $1 50.
For 14 gallons milk, $1 75; 3 pounds butter, $2 25; Fish, 63 cts.
For 26 chickens, $13; 14 gallon milk, $1 25
For 5} busbels potatoes, $6 49; 34 pounds beef, $4 25.
For 20 pounds vegetables, $1; 3 dozen eggs, $1 62..
For 1: gallons milk, $1 50; 13 chickens, $6 50; 6 dozen eggs, $3.
For 54 pounds butter, $!; 1 gallon milk, $1; 1 dozen egg, 50 cls.
For 7} dozen chickens, $30; 3 turkeys, $10; 14 barrels apples,

814..
For 17 dozen eggs, $8 50; 60 pounds vegetables, $3 ; 12 bushels

potatoes, $12.
For 1! gallons milk, $1 50 ; 4 pounds bread, 50 cents; 138 pounds

beef, 19 32
For 69 pounds mutton, $15 18; 30 pounds bread, $3 75; 3 gallons

milk, $3.
For soup meal, 75 cents; 12 chickens, $6; 100 pounds vegeta-

bles, $5...

For 235 pounds beef
Johnson & Perkins.. For 28 pounds butter, $10 50; 3: dozen chickens, $15 05..

For 1 gallon milk, 90 cents; 12 dozen eggs, $6; chicken coop, $2
For 2 bushel pease, $2 50; 66 pounds beef, $8 25
For 18 pounds bread, $2 25; 24 pounds beef, $3 06.
For 64 pounds mutton. $9 60; 40 pounds beef, $6..
For 18 dozen eggs, $6 75; chicken feed, $3 50
For 35 pounds beef, $4 62; 1; gallon milk, $2 37; 2 skins, $1
For 45 pounds mutton, $6 75; pepper, 50 cents; fish, $2.

For 100 pounds vegetables
1. M. Gilmer For pilotage of steamer Active up Columbia river.

For pilotage of steamer Active on Colunibia and Willamette

rivers
For pilotage of steamer Active down Columbia and Willamette

rivers C. Edwards

For pilotage of steamer Active across bar into Columbia river...

For pilotage of steainer Active across bar out of Columbia river.
J. K. Hurd

For 115 pounds beef, $16 52; 264 pounds butter, $10 60..
For 1 bushel pease, $1 50; 14; dozen eggs, $7 25
For lt gallon milk. $1 50; 1 dozen chickens, $750
For l gallon milk, $i; berries, 25 cents; 6 fish, $1 25
For 55 pounds beef, $8 25; dozen sardines, $5; 100 pounds

vegetables, $5
Henry C. Wilson .. For 387 feet white pine....

For 90 feet scantling
W. H. Newton For 194 pounds fresh beef
Hudson Bay Co. For 20 gallons oil.

For 10 pounds nails.
Thos. Jas. Skinner For 3 sheep. $18; 1 deer, $2 50 ; berries, 75 cents; 5 gallons milk, $5.

For 16 pounds mutton, $2 56; dozen chickens, 82 25; 1 dozen

eggs, 75 cents....
For 2 gallons trilk, 82 50; } dozen chickens, $3; 88 pounds

vegetables, $3 52.
For 25 pounds mutton, $4; 97 pounds beef, $15 52; 3 sheep, $24.
For sheep fodder, $2; 20 pounds beef, $3 20.
For 75 pounds mutton, $12 75; 38 pounds assorted vegetables,

$1 90
For 16 pounds potatoes, 80 cents; 1 dozen eggs, 50 cents; 2 gal-

lons milk, $2...
For 53 pounds beef, $8 48; 2 sbeep. $17 50...
For 3 gallons milk, $3 ; 3 salmon, $1; 8 pounds butter, $4.

97 60

70 00

160 00

05 02

17 01 3 13

21 25

3 30 25 98 8 00

« ՆախորդըՇարունակել »