Page images
PDF
EPUB

Seventy-Eighth Congress

(1943-1945)

Majority: Democrat
Minority: Republican

J. Hardin Peterson, Florida

James W. Robinson, Utah

Harry L. Engelbright, California Compton I. White, Idaho

James W. Mott, Oregon Hugh Peterson, Jr., Georgia

Karl M. LeCompte, Iowa John R. Murdock, Arizona

Edgar J. Chenoweth, Colorado James F. O'Connor, Montana

William Lemke, North Dakota Alfred J. Elliott, California

Frank A. Barrett, Wyoming Antonio M. Fernandez, New Mexico

Otis H. Holmes, Washington Daniel K. Hoch, Pennsylvania

Walter E. Brehm, Ohio
George E. Outland, California

Matthew H. Ellsworth, Oregon
James H. Morrison, Louisiana
Anthony J. Dimond, Alaska Territory
On May 13, 1943, Harry L. Engelbright, California, died in office.
On November 15, 1943, Clair Engle, California, was appointed to the Committee.
On December 10, 1943, Robert F. Rockwell, Colorado, was appointed to the Committee.
On February 17, 1944, Daniel K. Hoch, Pennsylvania, was excused from the Committee.
On March 22, 1944, George E. Outland, California, was excused from the Committee.
On November 21, 1944, Walter E. Brehm, Ohio, was excused from the Committee.

Seventy-Ninth Congress

(1945-1947)

Majority: Democrat
Minority: Republican

J. Hardin Peterson, Florida

James W. Robinson, Utah

Karl M. LeCompte, lowa Compton I. White, Idaho

Edgar J. Chenoweth, Colorado Hugh Peterson, Jr., Georgia

William Lemke, North Dakota John R. Murdock, Arizona

Frank A. Barrett, Wyoming Alfred J. Elliott, California

Otis H. Holmes, Washington Antonio M. Fernandez, New Mexico

Matthew H. Ellsworth, Oregon Clair Engle, California

Robert F. Rockwell, Colorado Mike J. Mansfield, Montana

Lowell Stockman, Oregon Charles R. Savage, Washington

Wesley A. D’Ewart, Montana Berkley L. Bunker, Nevada William A. Barrett, Pennsylvania On October 2, 1945, Mike Mansfield, Montana, was excused from the Committee. On January 31, 1946, Matthew H. Ellsworth, Oregon, was excused from the Committee, and Albin W. Norblad, Jr., Oregon, was appointed in his place. On March 27, 1946, Arthur G. Klein, New York, was appointed to the Committee.

Eightieth Congress

(1947-1949)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Richard J. Welch, California

Fred L. Crawford, Michigan
Karl M. LeCompte, Iowa
Robert F. Rockwell, Colorado
William Lemke, North Dakota
Frank A. Barrett, Wyoming
Dean P. Taylor, New York
Jay Le Fevre, New York
Arthur L. Miller, Nebraska
Wesley A. D'Ewart, Montana
Norris C. Poulson, California
Charles H. Russell, Nevada
John C. Sanborn, Idaho
Edward H. Jenison, Illinois
William A. Dawson, Utah
Joseph R. Farrington, Hawaii Territory
Antonio Fernos-Isern, Comm. of Puerto

Rico

Andrew L. Somers, New York
J. Hardin Peterson, Florida
Charles Jasper Bell, Missouri
John R. Murdock, Arizona
Antonio M. Fernandez, New Mexico
Clair Engle, California
Erland H. Hedrick, West Virginia
Preston E. Peden, Oklahoma
Monroe M. Redden, North Carolina
John A. Carroll, Colorado
Edward L. Bartlett, Alaska Territory

On May 12, 1948, Preston E. Peden, Oklahoma, resigned from the Committee.
On May 25, 2948, Toby Morris, Oklahoma, was appointed to the Committee to fill the vacancy.

Eighty-First Congress

(1949-1951)

Majority: Democrat
Minority: Republican

Andrew L. Somers, New York, Chairman

(January 18, 1949-April 6, 1949)
J. Hardin Peterson, Florida, Chairman

(April 13, 1949-January 3, 1951)

John R. Murdock, Arizona

Richard J. Welch, California Clair Engle, California

Fred L. Crawford, Michigan Monroe M. Redden, North Carolina

William Lemke, North Dakota Toby Morris, Oklahoma

Frank A. Barrett, Wyoming Kenneth M. Regan, Texas

Dean P. Taylor, New York Lloyd M. Bentsen, Jr., Texas

Jay LeFevre, New York Compton I. White, Idaho

Arthur L. Miller, Nebraska Walter S. Baring, Jr., Nevada

Wesley A. D’Ewart, Montana Reva Z.B. Bosone, Utah

Norris C. Poulson, California Fred Marshall, Minnesota

John C. Sanborn, Idaho Harry P. O'Neill, Pennsylvania

Joseph R. Farrington, Hawaii Territory Wayne N. Aspinall, Colorado John E. Miles, New Mexico Edward L. Bartlett, Alaska Territory Antonio Fernos-Isern, Comm. of Puerto Rico On April 6, 1949, Andrew L. Somers, New York, died in office. On April 13, 1949, J. Hardin Peterson, Florida was appointed Chiarman. On June 24, 1949, Louis B. Heller, New York, was appointed to the Committee to fill the vacancy caused by the death of Andrew L. Somers. On September 10, 1949, Richard J. Welch, California, died in office. On October 17, 1949, John P. Saylor, Pennsylvania, was appointed to the Committee to fill the vacancy caused by the death of Richard J. Welch, California. On May 30, 1950, William Lemke, North Dakota, died in office. On June 30, 1950, Edward H. Jenison, Illinois, was appointed to the Committee to the vacancy caused by the death of William Lemke. On December 31, 1950, Frank A. Barrett, Wyoming, resigned from the Committee.

MEMBERS OF THE PREDECESSOR COMMITTEES
COMMITTEE ON PRIVATE LAND CLAIMS

14th - 62nd Congresses (1815 - 1913)

[blocks in formation]

First Session - December 3, 1817

Samuel Herrick, Ohio

(December 3, 1817 - April 20, 1818) George Poindexter, Mississippi

James Pindall, Tennessee Thomas Claiborne, Tennessee

Caleb Tomkins, New York Samuel Hogg, Tennessee

Ballard Smith, Virginia Joseph Hiester, Pennsylvania

Second Session - November 17, 1818

George Robertson, Kentucky
(November 17, 1818 - March 3, 1819)

Samuel Hogg, Tennessee
Thomas H. Hubbard, New York
Thomas Bayly, Maryland

James Pindall, Tennessee
Robert Moore, Pennsylvania

« ՆախորդըՇարունակել »