Page images
PDF
EPUB

MEMBERS OF THE PREDECESSOR COMMITTEES

COMMITTEE ON PACIFIC RAILROADS

37th - 615 Congresses (1865-1911)

Thirty-Seventh Congress

(1861-1863)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Samuel R. Curtis, Iowa
(June 12, 1861 - August 4, 1861)
James H. Campbell, Pennsylvania

(August 4, 1861 - March 3, 1863) James H. Campbell, Pennsylvania

Edwin H. Webster, Maryland John B. Alley, Massachusetts

Richard Franchot, New York Francis P. Blair, Jr., Missouri

Isaac N. Arnold, Illinois Samuel S. Cox, Ohio

Andrew J. Thayer, Oregon On August 4, 1861, Samuel R. Curtis, lowa, resigned from the House of Representatives, and James H. Campbell, Pennsylvania, was appointed Chairman. On July 30, 1861, Andrew J. Thayer, Oregon, was excused from the Committee. On December 5, 1861, Aaron A. Sargent, California, was appointed to the Committee. On December 23, 1862, George K. Shiel, Oregon, was appointed to the Committee. On March 4, 1862, Samuel S. Cox, Ohio, was excused from the Committee and William A. Hall, Missouri, was appointed in his place. On July 30, 1862, Francis P. Blair, Jr., Missouri, was excused from the Committee. On December 8, 1862, Cyrus Aldrich, Minnesota, was appointed to the Committee in the place of Francis P. Blair, Jr., Missouri, resigned.

Thirty-Eighth Congress

(1863-1865)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Thaddeus Stevens, Pennsylvania

John B. Steele, New York
Warren P. Noble, Ohio
William G. Steele, New Jersey
Lorenzo D.M. Sweat, Maine

A. Carter Wilder, Kansas
Hiram Price, Iowa
Cornelius Cole, California
Ignatius Donnelly, Minnesota
John R. McBride, Oregon
Joseph W. McClurg, Missouri
Oakes Ames, Massachusetts
George H. Yeaman, Kentucky

Thirty-Ninth Congress

(1865-1867)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Hiram Price, Iowa

Thaddeus Stevens, Pennsylvania

John Bidwell, California Ignatius Donnelly, Minnesota

James H.D. Henderson, Oregon Oakes Ames, Massachusetts

James Brooks, Ne York Benjamin F. Loan, Missouri Sidney Clarke, Kansas On April 7, 1866, James Brooks, New York, was excused from the Committee. On April 9, 1866, William Radford, New York, was appointed to the Committee. On Aptil 10, 1866, John A. Nicholson, Delaware, and Edwin Hubbell, New York, were appointed to the Committee.

Fortieth Congress

(1867-1869)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Hiram Price, Iowa

William Higby, California

John V.L. Pruyn, New York
Ignatius Donnelly, Minnesota

Philadelph Van Trump, Ohio
Sidney Clarke, Kansas
Rufus Mallory, Oregon
Oakes Ames, Massachusetts
John Covode, Pennsylvania
On June 28, 1868, John V.L. Pruyn, New York, was excused from the Committee.
On December 10, 1868, Lawrence S. Trimble, Kentucky, was appointed to the Committee.

Forty-First Congress

(1869-1871)

Majority: Republican
Minority: Democrat

John A. Logan, Illinois Daniel J. Morrell, Pennsylvania

Philadelph Van Trump, Ohio Robert T. Van Horn, Missouri

Daniel W. Voorhees, Indiana Benjamin F. Hopkins, Wisconsin

Samuel B. Axtell, California James Buffington, Massachusetts

Eugene M. Wilson, Minnesota John Lynch, Maine Francis W. Palmer, Iowa Logan H. Roots, Arkansas On October 16, 1869, Alfred E. Buck, Alabama, was appointed to the Committee. On December 16, 1869, William H. Barnum, Connecticut, and J. Hale Sypher, Louisiana, were appointed to the Committee. On January 1, 1870, Benjamin F. Hopkins, Wisconsin, died in office, On March 7, 1870, David Atwood, Wisconsin, was appointed to the Committee. On April 20, 1870, Philadelph VanTrump, Ohio, was excused from the Committee and Lawrence S. Trimble, Kentucky, was appointed in his place.

Forty-Second Congress

(1871-1873)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Willam A. Wheeler, New York

James Buffington, Massachusetts

Erastus Wells, Missouri John Lynch, Maine

John F. McKenny, Ohio J. Hale Sypher, Louisiana

Smith Ely, Jr., , New York John W. Killinger, Pennsylvania

James C. Harper, North Carolina
John L. Beveridge, Illinois

Henry D. McHenry, Kentucky
Sherman O. Houghton, California
John T. Averill, Minnesota
On December 6, 1871, John Lynch, Maine, was excused from the Committee.
On December 12, 1871, Stephen W. Kellogg, Connecticut, was appointed to the Committee.
On January 4, 1873, John L. Beveridge, Illinois, was excused from the Committee.

Forty-Third Congress

(1873-1875)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Philetus Sawyer, Wisconsin J. Hale Sypher, Louisiana

Erastus Wells, Missouri John W. Killinger, Pennsylvania

William H. Barnum, Connecticut Sherman O. Houghton, California

Elisha D. Standiford, Kentucky Alvah Crocker, Massachusetts

Thomas J. Creamer, New York William B. Williams, Michigan

Lawence T. Neal, Ohio
Franklin Corwin, Ilinois
James W. McDill, Iowa
On December 26, 1864, Alvah Crocker, Massachusetts, died in office.

Forty-Fourth Congress

(1875-1877)

Majority: Democrat
Minority: Republican

Lucius Q.C. Lamar, Mississippi

John D. W. C. Atkins, Tennessee
John K. Luttrell, California
Gilbert C. Walker, Virginia
William P. Lynde, Wisconsin
James W. Throckmorton, Texas
Phillip F. Thomas, Maryland
John F. Philips, Missouri

James A Garfield, Ohio
John A. Kasson, Iowa
Thomas C. Platt, New York
Charles O'Neill, Pennsylvania
Henry W. Blair, New Hampshire

Forty-Fifth Congress

(1877-1879)

Majority: Democrat
Minority: Republican

Clarkson N. Potter, New York
(October 29, 1877 - December 11, 1877)

James W. Throckmorton, Texas

(December 11, 1877 - March 3, 1879) James W. Throckmorton, Texas

Charles O'Neill, Pennsyylvania William R. Morrison, Illinois

Henry W. Blair, New Hampshire John F. House, Tennessee

Lucien B. Caswell, Wisconsin John K Luttrell, California

W.W. Rice, Massachusetts George M. Landers, Connecticut

Nathan Cole, Missouri James R. Chalmers, Mississippi Joseph B. Elam, Louisiana On December 11, 1877, Clarkson N. Potter, New York was removed from the Committee and James W. Throckmorton, Texas was appointed Chairman of the Committee. Also on that date, Abram S. Hewitt, New York, was appointed to the Committee in the place of Clarkson N. Potter, New York.

Forty-Sixth Congress

(1879-1881)

Majority: Democrat
Minority: Republican

Robert M. McLane, Maryland J.R. Chalmers, Mississippi

Alfred C. Harmer, Pennsylvania Archibald M. Bliss, New York

James B. Belford, Colorado John B. Clarke, Jr., Missouri

John S. Newberry, Michigan Henry L. Dickey, Ohio

John M. Bailey, New York
E. John Ellis, Louisiana

Benjamin Butterworth, Ohio
Benjamin F. Martin, West Virgina
Olin Wellborn, Texas

« ՆախորդըՇարունակել »