Page images
PDF
EPUB

Colombia A. Barrosse, of Virginia
Gloria F. Berbena, of California
Paul Sidney Berg, of New York
Rena Bitter, of the District of Columbia
Steven Craig Bondy, of Virginia
Paul A. Brown, of Texas
Russel Brown, of Maryland
Ian G. Brownlee, of Maryland
Randall C. Budden, of Michigan
Kathryn A. Cabral, of Florida
Ellen Mary Conway, of Maryland
Joyce Edith Currie, of Virginia
Jon F. Danilowicz, of Virginia
Elizabeth W. Davis, of California
Michael J. Dodman, of Virginia
Bruce E. Donahue, of Virginia
Dale B. Eppler, of Washington
Martha E. Estell, of Virginia
Annette P. Feeley, of the District of Columbia
Robert S. Gilchrist, of Florida
Linda Thompson-Topping Gonzalez, of the District of Columbia
Candy Green, of California
Alyson Lynn Grunder, of Virginia
Bonnie S. Gutman, of the District of Columbia
Katherine B. Hadda, of New York
Kristin M. Hagerstrom, of Louisiana
Helen H. Hahn, of Virginia
Lisa Kennedy Heller, of Virginia
David Edward Henifin, of Virginia
Kathleen M. Hennessey, of New York
Patricia K. Kabra, of the District of Columbia
Edward Wesley Kaska, Jr., of Virginia
Kathleen Ann Kavalec, of California
Atul Keshap, of Virginia
Marc E. Knapper, of California
David J. Kostelancik, of Illinois
Steven Herbert Kraft, of Virginia
John M. Kuschner, of New Hampshire
Kamala Shirin Lakhdhir, of Connecticut
Timothy Lenderking, of the District of Columbia
Mark A. Leoni, of California
Mark Steven Mayfield, of Texas
Patricia Sheehan McCarthy, of Virginia
John F. McNamara, of Maryland
William R. Meara, of New York
Stephanie Anne Miley, of Virginia
Richard M. Mills, Jr., of Florida
Peter F. Mulrean, of New York
Mirembe Nantongo, of Kansas
William A. Ostick, of Georgia
Nancy Bikoff Pettit, of Virginia
Joan Polaschik, of Virginia
Emilia A. Puma, of Virginia
Richard S. Sacks, of Virginia
Jo Ann E. Scandola, of the District of Columbia
Andrew J. Schofer, of the District of Columbia

Jeffrey R. Sexton, of Florida
Gary Lee Sheaffer, of Virginia
Adnan A. Siddiqi, of Texas
Andrew D. Siegel, of California
Lawrence Robert Silverman, of Virginia
Teresa Faye Stewart, of Tennessee
Mary E. Tarnowka, of California
Mark Toner, of Maryland
Conrad Robert Tribble, of California
Katherine Van De Vate, of Tennessee
Leo F. Voytko, Jr., of Virginia
Matthew Alan Weiller, of New York
Hoyt B. Yee, of California

Career Members of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, and Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

James B. Angell, of California
Michael J. Barela, of Virginia
Maurice C. Crossland, Jr., of Pennsylvania
Jan Marie Flattum-Reimers, of North Dakota
Melissa Claire Foynes, of Texas
Glen A. Gershman, of Maryland
Peter G. Gibbons, of Virginia
Barry L. Haney, of Florida
Peter S. Hargraves, of Texas
Leigh Ann Kidd, of Virginia
Andriy R. Koropeckyj, of Maryland
Doyle R. Lee, of Florida
Niall E. Meehan, of Virginia
Edward J. Miron, of New York
John S. Moretti, of Virginia
Kurt E. Olsson, of Virginia
Lawrence Paul Ostrowski, of Florida
Joseph N. Rawlings, of Georgia
Jim W. Schnaible, of Virginia
Daniel J. Weber, of Washington

BARACK OBAMA To the Committee on Foreign Relations.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

The following-named Members of the Foreign Service of the Department of Commerce to be Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Robert Donovan, Jr., of the District of Columbia
Peter Fowler, of the District of Columbia
Albert Keyack, of Virginia
Barbara Lapini, of Virginia
Linda Minsker, of the District of Columbia
Brenda Vanhorn, of Virginia

BARACK OBAMA To the Committee on Foreign Relations.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate -
The following named officers for appointment in the United States Coast
Guard to the grade indicated under title 14, U.S.C, section 271:

To be rear admiral (lower half)
Captain Mark E. Butt
Captain Linda L. Fagan
Captain Thomas W. Jones
Captain Steven D. Poulin
Captain James E. Rendon
Captain Joseph A. Servidio

BARACK OBAMA To the Committee on Commerce, Science, and Transportation.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

The following named officer for appointment in the grade indicated in the Regular Army Nurse Corps under title 10, U.S.C., sections 531 and 3064:

To be major Kelly A. Cricks

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States: I nominate

The following named officer for appointment in the grade indicated in the Regular Army Medical Service Corps under title 10, U.S.C., sections 531 and 3064:

To be major

Damian G. McCabe

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate

The following named officer in the grade indicated in the Regular Army under title 10, U.S.C., section 531:

To be major

John R. Pendergrass

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services. .

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 12203:

To be colonel

TRUDY A. SALERNO

ROBERT D. BLACK
GEORGETTE GOONAN

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 12203:

To be colonel

JAMES A. CHRISTENSEN
CHRISTOPHER J. DEMEULENAERE

FORD D. PAULSON
KATHLEEN A. WILLIAMS

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 12203:

To be colonel

MATTHEW J. CONDE
RAYMOND FEELEY
MICHAEL E. GAFNEY
DANE S. HARDEN

GARY J. MCKAY
OWEN F. MUELLER
VICTOR M. PALOMARES

BARACK OBAMA To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 12203:

To be colonel

LEE A. ADAMS
ROXANNE M. ARNDT
BEVERLY A. BLAIR
PATRICIA M. BRIGHAM
NANCY A. CANTRELL
DIANE L. CASSELL
MARY A. COLBERG
VALERIE COLEMAN
JOHN N. ELZIE
SUSAN M. FITZGERALD
NANCY P. GRIEGO
GARY J. GROSSI
GLORIA HARRIS
LAVONNA J. HEATH

DIANNE JACKSON
CINDY B. KATZ
TRISHA E. KILIANY
SHERRIE L. LAKES
KATHRYN A. MARTIN
JAMES D. MELSON
CATHLEEN M. NELSON
DARLENE M. NICHOLS
SUSAN M. PALMER
BARBARA J. PILAK
MARILYN E. RICHMONDJOHNSON
JOAN M. RUTTLEKING
JOY A. SAARI
ROBERT T. SHORT

JAN L. SHRINER
CAROL STPIERRE
JODENE M. STRONG

PATRICIA L. TENHAAF
CHRISTIAN L. TOLLIVER
MARK A. YOUNG

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States: I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C, SECTION 12203:

To be colonel

NANCY L. MCLAUGHLIN

KATHIE S. CLARK
RONALD D. EARDLEY

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C. SECTION 12203:

To be colonel

LYNN R. GAYLORD
SIERRA A. GOWER
NATALIE R. HIGHLEY
CAROLYN A. HUNT

MARION J. JARRETT
ELENOR G. JESSEN
DOROTHY JOHNSON
VICKI L. NOLIN

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

THE WHITE HOUSE, September 15, 2011. To the Senate of the United States:

I nominate THE FOLLOWING NAMED OFFICERS IN THE GRADE INDICATED IN THE REGULAR ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 531:

To be major

TROY G. DANDERSON

NATHAN W. BLACK
GREGORY L. CATO

BARACK OBAMA

To the Committee on Armed Services.

REPORTS OF COMMITTEE
As in executive session,
The following favorable reports of nominations were submitted:
By Mr. Leahy for the Committee on the Judiciary.

Edgardo Ramos, of Connecticut, to be United States District Judge for the Southern District of New York.

Andrew L. Carter, Jr., of New York, to be United States District Judge for the Southern District of New York.

James Rodney Gilstrap, of Texas, to be United States District Judge for the Eastern District of Texas.

« ՆախորդըՇարունակել »